Jak dobrać osuszacz powietrza do mieszkania?
Poznaj wiarygodny sposób na usunięcie zawilgoceń w domu.
Profesjonalny osuszacz powietrza jest naszą niezawodną bronią w walce z wilgocią i zagrzybieniem w pomieszczeniach mieszkalnych. Poziom nawilgocenia powietrza w domu podlega zmianom wraz z porami roku. Dla człowieka prawidłowa wilgotność biosfery to 40-60% (w zamkniętych pomieszczeniach 30-65%) i równocześnie taki jej procent jest dobry dla odzieży, mebli, sprzętu oraz podłóg i ścian.
Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu? Jak skutecznie osuszyć mieszkanie? Czy mogę kupić osuszacz ścian? Mam problem z wilgocią w domu, co robić? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w moim artykule. Podzielę się spostrzeżeniami i zrelacjonuję, jakie posiadają osuszacze powietrza opinie.
Osuszacze powietrza – zweryfikowany sposób na wilgoć i pleśń w mieszkaniu.
Nasiąknięte wodą powietrze wspomaga rozwój bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy oraz pleśni. Wilgoć w pomieszczeniach mieszkalnych ma szkodliwe następstwa dla konstrukcji całego domu. Dużo poważniejsze konsekwencje występowania zawilgoceń w domach odczują zwłaszcza jego mieszkańcy.
Negatywne skutki związane z występowaniem nadmiernej wilgoci w powietrzu, to w szczególności:
- złe samopoczucie,
- zawroty głowy,
- problemy z oddychaniem,
- infekcje błon śluzowych i skóry.
Ponadto wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu może spowodować:
- uszkodzenia drewnianych mebli,
- korozję metalowych części wyposażenia mieszkania,
- zepsucie sprzętów elektronicznych.
Jeśli zmagamy się z zawilgoceniem pomieszczeń, zostajemy zmuszeni do szukania sposobu na odprowadzenie wody z eteru. Wiarygodnym i powszechnym rozwiązaniem na nadmiar wody w powietrzu jest osuszacz wilgoci.
Osuszacz powietrza czy pochłaniacz wilgoci — co to jest, jak działa?
Rozmyślając o zakupie osuszacza napotykamy inne urządzenie – pochłaniacz wilgoci. Osuszacz powietrza czy pochłaniacz – co wybrać? Czym różnią się te urządzenia?
Pochłaniacze wilgoci to automatyczne urządzenia, które zawierają zbiornik i wkład absorbujący (tabletki, saszetki). Taki wsad w pochłaniaczu (w stosunku od jego rozmiaru oraz od poziomu wilgoci w pomieszczeniu) wystarczy standardowo na kilka tygodni, miesięcy. Te proste urządzenia do użytku domowego najlepiej sprawdzą się w małych obszarach np. szafkach kuchennych czy szafach z ubraniami i butami. Czy pochłaniacz wilgoci nadaje się do małej łazienki? Nie, bardziej odpowiednio jest wybrać domowy osuszacz kondensacyjny. Główną zaletą pochłaniaczy jest niewątpliwie ich niska cena i powszechna dostępność. Za prosty pochłaniacz wilgoci Rossmann lub na Allegro zapłacimy kilkanaście złotych. Wada to potrzeba opróżnienia zbiornika i konieczność wymiany wkładów absorbujących, które są z reguły droższe od samego urządzenia.
Profesjonalne osuszacze powietrza zdecydowanie deklasują pochłaniacze wilgoci pod względem posiadanej wydajności i technologii. Co więcej, osuszacze wilgoci dodatkowo mogą także filtrować i ogrzewać naszą biosferę.
Osuszacze powietrza – rodzaje, budowa, ranking.
Efektywność osuszaczy wilgoci uzależniona jest od poniższych uwarunkowań:
- wielkość zawilgoconego lokalu,
- temperatura w osuszanym wnętrzu,
- poziom wilgotności drenowanego powietrza,
- rodzaj urządzenia.
Elektryczne osuszacze powietrza, dostępne są na krajowym rynku w dwóch wariantach:
- osuszacze kondensacyjne,
- osuszacze adsorpcyjne.
Osuszacz powietrza kondensacyjny – urządzenie wykorzystuje proces kondensacji pary wodnej. Odsączacz chłonie zawilgocone powietrze, przefiltrowuje je, a w następnej kolejności przepuszcza przez parownik. W parowniku rozpoczyna się schłodzenie i skroplenie pary wodnej zawartej w eterze. Uzbierany tlenek wodoru przepływa do zbiornika osuszacza lub jest odprowadzany wężykiem. Odsączone, ogrzane powietrze powraca do pomieszczenia.
Osuszacze wilgoci kondensacyjne – plusy i minusy urządzenia:
- wysoka efektywność ,
- relatywnie mała czułość na zanieczyszczenie powietrza,
- kontrola i utrzymanie oczekiwanego stopnia wilgotności powietrza w pomieszczeniu,
- ceny zakupu adekwatna do produktywności,
- szeroka gama zastosowań,
- brak autoryzacji na wykorzystanie sprzętu w niższych temperaturach.
Osuszacz adsorpcyjny – sprzęt, którego kluczową częścią jest rotor. Ten element wirujący pokryty jest adsorbentem, czyli materiałem, na którego powierzchni zachodzi proces powierzchniowego wiązania cząsteczek wody zawartej w eterze. Wspomniany rodzaj elektrycznej osączarki odprowadza wodę do specjalnego zbiornika, a suche powietrze zostaje wypuszczone na zewnątrz.
Osuszacz powietrza adsorpcyjny – zalety i wady:
- dopuszczalność osuszania powietrza w niskich temperaturach,
- większe koszty eksploatacji (zużycie prądu) niż w osuszaczu kondensacyjnym,
- pokaźna wrażliwość na zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu,
- ograniczone możliwości użytkowania urządzenia.
Osuszacze wilgoci – zastosowanie, jaki kupić?
Zakup osuszacza powietrza to dobra transakcja, jeśli mamy problem się z nieopanowaną wilgocią w pomieszczeniach.
Wykorzystująć profesjonalne osuszacze powietrza usuniemy wilgoć :
- z chorobliwie zawilgoconych domów i mieszkań (osuszacz powietrza do domu),
- na budowach i w trakcie prac remontowo-budowlanych (osuszacz budowlany),
- po zalaniach, powodziach (osuszacz ścian, osuszanie podłóg),
- z basenów ( basenowe osuszacze powietrza montowane na stałe),
- z innych przestrzeni, np.: z hal produkcyjnych, magazynów, chłodni, sklepów. lokali usługowych (osuszacze przemysłowe).
Odsączać wody z powietrza powinien posiadać parametry zgodne z warunkami panującymi w pomieszczeniu, w którym będzie użytkowany. Przy zakupie tego urządzenia warto zwrócić uwagę na moc i wydajność energetyczną oraz na poziom hałasu emitowany przez wybrany model.