Jak zwiększyć wydajność i poprawić płynność transportu w magazynie?
Winda magazynowa - optymalizacja transportu w magazynie
Magazyn jest ważną częścią przedsiębiorstwa. By w pełni wykorzystać potencjał produkcyjny firmy potrzebujemy sprawnie funkcjonującego systemu magazynowania i płynnego transportu wewnątrzzakładowego. W przypadku zastosowania nieodpowiedniej strategii składowania surowców lub produktów magazyn może okazać się “wąskim gardłem” naszego przedsiębiorstwa.
Wdrożenie właściwego zautomatyzowania systemu magazynowania pozwala uintensywnić szybkość przepływu towarów i rzutuje na optymalne zagospodarowanie miejsca w magazynie. Prostą metodą oszczędzania czasu, pieniędzy i powierzchni składowania cieszącą się estymą wśród przedsiębiorców jest montaż windy magazynowej.
Winda magazynowa - definicja, zastosowanie, zalety
Na stronie Urzędu Dozoru Technicznego, którego nadzorowi podlegają dźwigi magazynowe znajdujemy definicję : “Dźwig towarowy mały i dźwig towarowy bez prawa wstępu osób do kabiny to urządzenie dźwigowe obsługujące określone poziomy przystankowe, nieposiadające sterowania wewnątrz kabiny, do wnętrza kabiny nie mają wstępu osoby ze względu na jej wymiary i wykonanie (dźwig towarowy mały) lub ze względu na zastosowanie/przeznaczenie (dźwig towarowy bez prawa wstępu osób do kabiny); poruszające się wzdłuż sztywnych pionowych prowadnic lub prowadnic nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem.” Winda magazynowa ma zastosowanie w obiektach, w których występują duże różnice poziomów.
Zastosowanie windy towarowej pozwala na szybką i bezpieczną dystrybucję ładunków pomiędzy nimi. Dźwig towarowy konsoliduje ze sobą strefy w obszarze składowania towarów. W windy magazynowe wyposażone są m.in.: sklepy, hale logistyczne, magazyny produkcyjne i fabryki. Dźwigi towarowe są konstruowane z myślą o niezawodnej eksploatacji zgodnie z potrzebami danego przedsiębiorstwa.
Zalety windy magazynowej:
- racjonalne gospodarowanie czasem i energią Winda magazynowa usprawnia pracę ludzi, którzy sterują przepływem towarów i obsługują magazyny. Montaż dźwigu towarowego umożliwia płynny transport w obrębie hali magazynowej. Zainstalowanie windy magazynowej to poza optymalizacją transportu, także oszczędność czasu i prądu. Wdrożenie tego typu usprawnień umożliwia jednoczesne przewiezienie kilku palet towaru. Skutkuje to minimalizacją kosztów eksploatacji urządzeń i zwiększeniem produktywności pracy całego magazynu. Winda magazynowa jest bezkonkurencyjnym narzędziem progresu bezpieczeństwa i wydajności ludzi obsługujących hale magazynowe.
- oszczędność pieniędzy
Montaż wind magazynowych pozwala na znaczne oszczędności. Dźwig towarowy dzięki dosyć prostej budowie można skorelować do potrzeb firmy i charakteru miejsca w jakim ma się on znajdować. Sam montaż windy nie wymaga znaczących modyfikacji architektonicznych. Winda towarowa może być stałym modułem w budynku. W przypadku braku miejsca wewnątrz obiektu, dźwig jest konstrukcją samonośną dostawianą do jego zewnętrznej części.
- zwiększenie powierzchni magazynowej
Dzięki instalacji windy magazynowej pozyskujemy dodatkową przestrzeń na składowanie towarów. W przypadku rozbudowy magazynu lub jego modernizacji, winda może być celnym uzupełnieniem nowej konstrukcji wyposażenia. W integracji z antresolami i pomostami, windy magazynowe pomnożą funkcjonalność obiektu.
Dźwig magazynowy – wykonanie, cena.
Cena windy magazynowej jest zależna od potrzeb klienta i charakteru miejsca w którym ma zostać zamontowana. Firmy funkcjonujące w branży rozwiązań magazynowych oferują szybki i precyzyjny montaż dźwigów towarowych. Na rynku jest wiele biznesów świadczących usługi w zakresie doradztwa, projektowania oraz wykonania dźwigów magazynowych w oparciu o wymogi przedsiębiorstwa. Do takich firm, działających nie tylko na rynku krajowym, należy np. firma Global-lift.pl.
W branży wind towarowych Global-lift.pl ma sporo do powiedzenia. Oferta tej firmy obejmuje pełen zakres usług: fachową poradę, profesjonalny montaż, wsparcie techniczne i pełne usługi serwisowe. Modernizacja magazynu w konsolidacji z kompetentnie działającym systemem zarządzania zaowocuje długofalowym wzrostem zysków przedsiębiorstwa.