Edukacja,  Zdrowie

Demencja starcza – jak pomagać seniorom?

Co by było, gdybyś wiedział, że pewnego dnia stracisz pamięć? Jak przygotowałbyś się na tę zmianę? Czy istnieją sposoby, aby pomóc osobie z demencją w jej ostatnich dniach, aby nie czuła się sfrustrowana lub przygnębiona? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na którekolwiek z tych pytań, to będziesz chciał czytać dalej. Podpowiemy Ci, jak możesz najlepiej wspierać osobę, która żyje z demencją. Być może nie będziesz w stanie powstrzymać tego procesu, ale istnieje wiele sposobów, aby pomóc osobie z demencją podczas jej ostatnich dni i utrzymać ją w szczęściu i spokoju.

Czym jest demencja? 

W miarę starzenia się społeczeństwa i wydłużania się życia, demencja staje się coraz większym problemem. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2050 roku jedna na trzy osoby na świecie będzie miała 65 lat lub więcej. W Stanach Zjednoczonych, według najnowszych statystyk, ponad 24 miliony Amerykanów cierpi na demencję. Jeśli masz obecnie do czynienia z bliską osobą, która ma problemy z pamięcią lub inną formą demencji, ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne, jak również o zdrowie psychiczne bliskiej osoby. Możesz nie widzieć jeszcze żadnych objawów, ale lepiej jest podjąć środki zapobiegawcze już teraz.

Demencję czyli inaczej otępienie, określa się w skali na podstawie rodzaju utraconych umiejętności. Podstawowe objawy na jakie możemy zwracać szczególną uwagę to:

  • trudności z wysławianiem się, 
  • bezsenność,
  • łatwe rozdrażnienie, a nawet agresywne zachowania,
  • zaburzenia pamięci krótkotrwałej,
  • nierozpoznawanie bliskich, 
  • pogorszony wzrok,
  • brak zrozumienia w wykonywaniu czynności,
  • trudności z orientacją w terenie. 

Demencja jest określeniem na zbiór różnych jednostek chorobowych, np. Alzheimer czy Parkinson. Objawy mogą mieć różne nasilenie, nie wszystkie muszą występować. 

Jak pomóc osobie z demencją? 

Najważniejszą kwestią jest odpowiednie leczenie, które pomoże spowolnić postępy choroby. Opiekun musi być wyczulony na kwestie związane z zachowaniem seniora, które poruszaliśmy wyżej. To bliskie osoby najczęściej zauważają zmiany, jako że demencja dotyka kwestii intelektualnych, więc osoba starsza dla osób postronnych może zachowywać się zupełnie normalnie. Poza odpowiednimi lekami przepisanymi przez specjalistę, które mają na celu uspokojenie organizmu niezwykle ważną kwestią jest podjęcie terapii. Demencja starcza jest chorobą nieuleczalną, zadaniem specjalistów i opiekunów jest możliwie jak najbardziej spowolnić jej przebieg. 

Na terapii ćwiczona jest pamięć, budowane są prawidłowe zachowania, a także uczy się zmniejszania niepokoju. Tworzenie przyjaznego środowiska pomaga seniorom zrelaksować się i lepiej przyswajać umiejętności zdobyte podczas terapii. 

Świetnym sposobem na pobudzenie mózgu osoby starszej do działania są wszelkie gry logiczne, łamigłówki dla dorosłych czy gry towarzyskie. Takie gry są w stanie usprawnić pracę mózgu i poprawić stan zdrowia psychicznego osób starszych.  Pomagają zachować aktywność i utrzymać mózg w dobrej kondycji. Komunikacja i spędzanie czasu w większym gronie jest ważne dla każdego człowieka, a w przypadku seniorów jest to tym ważniejsze, że osoby te często pozostawione są same sobie, a opiekunowie nie mają siły, wiedzy i zasobów, by otoczyć troską swoich najstarszych najbliższych. 

Nie pomożesz innym, jeśli nie zadbasz o siebie

Opieka może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń w życiu. Jednak może być również wyzwaniem. Stres związany z odpowiedzialnością za kogoś innego może sprawić, że poczujesz się wyczerpany. Ważne jest, aby dbać o siebie na jak najwyższym poziomie, aby nie zaniedbywać innych potrzebujących osób wokół siebie. Jeśli opiekujesz się ukochaną osobą z demencją, jej strata i zmagania mogą stać się dla Ciebie przytłaczające. Może się wydawać, że nie ma nic, co można zrobić, aby poczuć się lepiej. Istnieje jednak wiele małych rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc im radzić sobie i czuć się mniej samotnym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *