Uncategorized

Drgnęło w sprawach frankowych

Trudno oczekiwać radykalnych zmian w sprawach frankowych, jednak przez ostatnie miesiące można zaobserwować zmiany w podejściu sądów do unieważnienia umowy kredytowej, jak też znaczne ustępstwa ze strony banków przy ugodach z frankowiczami. Ponadto nie można pominąć kwestii przewalutowania, która w związku z  rosnącymi stopami procentowymi i inflacją przestała być jakimkolwiek rozwiązaniem pomocowym dla frankowiczów.

Sprawdź informację: Unieważnienie kredytu złotówkowego Warszawa.

Szybsze postępowanie, szybsze rozstrzygnięcie

Dzięki przyspieszeniu w rozpatrywaniu pozwów i zwiększeniu ilości spraw na wokandzie w 2022 roku można liczyć na rozstrzygnięcie w sprawie znacznie szybciej. Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku ilość spraw rozstrzygniętych przed sądem wzrosła z siedmiuset do ponad czterech tysięcy. Z jednej strony pokazuje to przyspieszenie procedowania i podejmowania decyzji, z drugiej strony to również ukazuje skalę osób – frankowiczów zdecydowanych na unieważnienie kredytu we frankach. Zatem frankowicze najnowsze wiadomości są korzystne dla kredytobiorców. Pewną motywacją do wystąpienia do sądu w sprawie frankowej stał się powszechny kryzys ekonomiczny. To dla wielu frankowiczów ostatnia deska ratunku. Gdy ciężko jest spłacać zobowiązania złotowe, trudno powiązać koniec z końcem przy szalejącej inflacji, nie ma się czemu dziwić, że kredyt frankowy staje się jeszcze bardziej uciążliwy.

Więcej przychylności sądów

Rosnące doświadczenie, wiedza i orzecznictwo przynoszą pozytywne wieści dla frankowiczów. Otóż przewaga spraw wygranych przez frankowiczów dowodzi, ze warto sprawę frankową zakładać, że wygrana jest w zasięgu ręki. Korzystając ze wsparcia wykwalifikowanych prawników z kancelarii frankowych można odzyskać swoje pieniądze i unieważnić kredyt frankowy, opuszczając pętlę zadłużenia. Sądy z miesiąca na miesiąc działają sprawniej w kwestii orzekania w sprawach frankowych i coraz częściej prawomocne rozstrzygnięcia zapadają już w pierwszej instancji.

Zmiany proceduralne kodeksu postępowania cywilnego umożliwiły uproszczenie spraw frankowych w zakresie przeprowadzania dowodów, przesłuchań świadków i pozyskiwania opinii biegłych. Sam fakt, iż nie tylko okręgowy sąd administracyjny w Warszawie może orzekać w sprawach frankowych przyczynił się do uproszczenia walki o swoje prawa. Unieważnienie kredytu to najlepsza z pomocy dla frankowiczów, jaka jest obecnie dostępna.

8 września 2022 roku padł kolejny wyrok TSUE, który jest korzystny dla kredytobiorców i stanowi, iż sądy nie mogą samodzielnie zmieniać warunków umów, jeśli warunek abuzywności dotyczył jedynie w części zapisu umowy kredytowej. 12 października zapaść ma kolejny wyrok TSUE, tym razem w odniesieniu do biegu terminu przedawnienia roszczenia jak też prawa do wynagrodzenia banku za bezumowne korzystanie z kapitału.

Niebezpieczne praktyki banków

Wraz z powszechnością unieważnienia kredytów banki zaczynają się bronić. Niewłaściwą praktyka banków, które sprawę przegrały stało się roszczenie o odszkodowanie z tytułu korzystania z kapitału. Mimo, iż sądy stoją po stronie frankowiczów i tego typu roszczenia umarzają, to jednak ma to miejsce i wydłuża czas,komplikuje rozliczenie kredytu. Wysokość odszkodowania jakie banki sobie bezkarnie i samodzielnie potrącają z kwoty unieważnionego kredytu, a raczej sumy którą z tego tytułu powinny kredytobiorcy, klientowi zwrócić nie są małe, wręcz przeciwnie ustalane jednostronnie i niedorzecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *