Biznes,  Prawo

Przewalutowanie kredytu we frankach – informacje

Jedną z opcji wyjścia z sytuacji życia z kredytem we frankach jest jego przewalutowanie. Nie oznacza to pozbycia się problemu, ale spłacanie kredytu na korzystniejszych warunkach. Zamienia się wtedy kredyt we frankach na kredyt w złotówkach? Na czym to polega i jak rozpocząć ten proces? 

Co się stało z kursem franka? 

Kredyt we frankach był w pewnym czasie bardzo popularną formą kredytowania. Oprocentowanie było na o wiele korzystniejszym poziomie niż kredyt w złotówkach. Frank szwajcarski, czyli waluta, w której kredyty mają tak zwani frankowicze, utrzymywał się na stałym poziomie. Wzięcie kredytu właśnie w tej formie wydawało się najlepszą opcją. Dla niektórych osób, z mniejszą zdolnością kredytową, była to jedyna opcja możliwości zakupu nieruchomości. Kredytobiorcy nie spodziewali się znacznego obrotu sprawy. 

Wbrew oczekiwaniom kurs franka nie utrzymał się na stabilnym poziomie zbyt długo. Kurs franka podcza okresu zawierania umów wynosił około 2,20 złotego. Na początku załamania kursu wartość franka wzrosła do 3 zł. Analitycy finansowi przekonywali wtedy ,że to chwilowe zawahanie i kurs wróci do niższych wartości w najbliższym czasie. Tak się jednak nie stało. Szwajcarski Bank Narodowy starał się hamować nagły wzrost franka. W 2015 roku stwierdził jednak, że nie będzie dalej chronił franka szwajcarskiego i takie akcje nie będą miały korzyści. W tym też momencie nastąpił gwałtowny wzrost kursu. Frank przekroczył granicę 5 złotych. Dzień, w którym to się wydarzyło określa się dziś “czarnym czwartkiem”. Załamało to frankowiczów.  

Na czym polega przewalutowanie kredytu we frankach? 

Należy wspomnieć,że przewalutowanie kredytu we frankach nie jest tym samym co jego odfrankowienie. Oba procesy mają na celu zamianę kredytu na złotówki, jednak nieco inne są warunki zmiany. 

Przewalutowanie kredytu to zmiana jego waluty na inną. W tym przypadku będzie to zmiana z franka szwajcarskiego na polski złoty. Bank dokona przewalutowania kredytu na wniosek kredytobiorcy. Przewalutowanie nastąpi w oparciu o aktualny kurs franka. Na niekorzyść tego rozwiązania wpłynie jednak też zmiana jego oprocentowania. Kredyty we frankach były oprocentowane zgodnie ze stawką LIBOR, czyli na zagranicznym rynku międzybankowym. Przy przewalutowaniu nastąpi zmiana na oprocentowanie według stawki WIBOR, czyli stawki na polskim rynku międzybankowym. To oprocentowanie jest nieprzewidywalne i również może ulec wzrostowi. Zaletą przewalutowania jest jedynie uwolnienie się od ryzyka walutowego. Nie zmieni się wysokość zadłużenia ani czas spłacania kredytu. 

Jak przewalutować kredyt we frankach?

Kiedy chcemy zdecydować się na przewalutowanie kredyty we frankach na złotówki należy złożyć w banku odpowiedni wniosek. Przed podjęciem tej decyzji należy skontaktować się kancelarią prawną, ponieważ może okazać się ,że nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla nas. Lepszym rozwiązaniem będzie odfrankowienie kredytu lub pozew o unieważnienie kredytu. 

Dlaczego warto zdecydować się na usługi kancelarii prawnej? 

Kancelaria prawna Katowice to zespół wykwalifikowanych ludzi. Najczęściej są specjalistami w swojej dziedzinie. Także dla frankowiczów znajdą się biura, w których radcy prawni są doświadczeni w tego typu sprawach sądowych. Będą wiedzieli jakie rozwiązanie przyniesie najwięcej zysków dla klienta i zadbają o wszystkie sprawy związane ze złożeniem pozwu do sądu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *