Zdrowie

Pigułka po – jak działa? Jakie skutki uboczne może powodować?

Tak zwana pigułka po jest metodą antykoncepcji awaryjnej, kiedy zawiedzie inna metoda antykoncepcji. Może okazać się bardzo przydatna, kiedy nie chcemy się w tej chwili zdecydować na ciążę. Jak dokładnie działa tabletka dzień po? Jakie może mieć skutki uboczne?

Czym jest tabletka dzień po? 

Kiedy podczas stosunku dojdzie do pęknięcia prezerwatywy, dopada nas lęk i niepewność czy mogło dojść do zapłodnienia. Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu – przez nieumiejętne stosowanie prezerwatyw lub samą wadę produktu. Także podczas brania tabletek zdarza się zapomnieć o codziennej dawce czy też z jakiś powodów mogła się nie przyjąć. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. 

Rozwiązaniem tego problemu jest antykoncepcja awaryjna, czyli właśnie tabletka dzień po. Nie jest to jednak opcja, którą możemy stosować zamiast zwykłej antykoncepcji, a jedynie w szczególnych przypadkach. W Polsce nie jest tak łatwo dostać tabletkę po, ponieważ jest ona możliwa do kupienia jedynie z receptą od lekarza. Wydłuża to znacznie czas przyjęcia tabletki, co też zmniejsza jej skuteczność. Pamiętajmy, że im szybciej będzie przyjęta tabletka po, tym lepsze będzie miała działanie. Najlepiej będzie jeśli zastosujemy tabletkę w ciągu 24 godzin po ryzykownym współżyciu. Później znacznie zmniejsza się szansa na prawidłowe działanie tabletki. 

Jak działa tabletka dzień po?

Tabletka dzień po ma zadanie zapobiegnąć wystąpienu owulacji i tym samym nie pozwolić na zagnieżdżenie się zarodka w endometrium, czyli błonie śluzowej macicy. Na rynku mamy dwa rodzaje leków stosowanych jako tabletka dzień po. Mogą zawierać:

  • lewonorgestrel – ta substancja działa w ten sposób, że blokuje namnażanie się komórek endometrium, co tym samym zapobiega zagnieżdżeniu zarodka
  • octan uliprystalu – głównym jego zadaniem jest opóźnienie owulacji. Dzięki temu nawet jeśli w pochwie znajdą się plemniki to nie dojdzie do zapłodnienia, ponieważ nie będzie komórki jajowej. 

Tabletkę można przyjąć w dowolnym momencie cyklu. Nie zadziała, kiedy przed przyjęciem tabletki doszło już do zapłodnienia. Nie ma wpływu na powstały już zarodek. Trzeba zaznaczyć ,że ta forma antykoncepcji jest zupełnie bezpieczna na ludzkiego organizmu i nie wpływa także na późniejszą możliwość zajścia w ciąże. 

Jakie skutki uboczne ma tabletka dzień po? 

Jak każda przyjmowana substancja, również tabletka dzień po może mieć skutki uboczne. Najczęściej pojawiają się nudności i wymioty. Całkiem często także możemy doświadczyć bólu brzuch, głowy czy ogólnie pogorszenia stanu, co możemy odczuwać jako zmęczenie. Wszystkie skutki uboczne są dokładnie wymienione w ulotce. Przed zażyciem tabletki powinniśmy przeczytać uważnie ulotkę. Przed zażyciem także należy sprawdzić czy nie ma w składzie żadnych substancji, na które mamy uczulenie. 

 Inne skutki uboczne, mniej spotykane, ale takie, które także mogą wystąpić to: 

  • biegunka 
  • krwawienia przypominające miesiączkę
  • wysypka
  • spuchnięta twarz

Jak dostać tabletkę po?

W Polsce tabletka dzień po jest dostępna tylko na receptę, więc aby ją kupić musimy najpierw udać się do lekarza. W innych krajach jest już dużo łatwiej dostępna. Znajdziemy je nawet w drogeriach. Jeśli podróżujemy to możemy przy okazji zakupić taką tabletkę na wszelki wypadek. Może przydać się nam albo komuś w naszym otoczeniu. Będzie to mniej stresujące, jeżeli będziemy mieli antykoncepcję awaryjną pod ręką. Sprawdź artykuł antykoncepcja awaryjna rodzaje by dowiedzieć się więcej.

Pomocą służą także stowarzyszenia wspierające kobiety w trudnych sytuacjach. Pomagają szybciej uzyskać receptę , a nawet finansują koszty tabletki po. Koszty tabletki wahają się od kilkudziesięciu do nawet dwustu złotych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *