Oferty biur rachunkowych – na co zwrócić uwagę przy wyborze księgowego dla firmy?
Prowadzenie własnej firmy może być bardzo stresujące. Wiele rzeczy dzieje się naraz. Rozmowy z klientami, zarządzanie pracownikami, śledzeniem najnowszych trendów w swojej branży i kontrola finansów – to tylko niektóre, codzienne zadania niejednego przedsiębiorcy. Co więcej, prowadzenie księgowości firmy i spraw kadrowych jest również bardzo wymagającym zadaniem.
- Księgowość w firmie
- Jaka jest oferta biura rachunkowego?
- Jak znaleźć biuro rachunkowe?
- Biuro rachunkowe – na co warto zwrócić uwagę?
- Podsumowanie
Księgowość w firmie
Jak powszechnie wiadomo, wiele osób, które prowadzą własny biznes, przekazuje prowadzenie spraw księgowych i płacowych – specjalistom z biur rachunkowych. Spowodowane jest to w głównej mierze tym, że przy ciągle zmieniających się przepisach podatkowych – samodzielne prowadzenie księgowości firmy może być bardzo trudnym działaniem.
Skorzystanie z oferty biura rachunkowego, bezspornie – może przynieść wiele korzyści. Aby jednak tak się stało, należy podjąć współpracę z najlepszymi w branży. Wybór biura rachunkowego i odpowiednich usług księgowych to ważna decyzja, która jest obciążona niemałym ryzykiem. Wszelkie błędne kalkulacje w księgach rachunkowych oraz niewłaściwie prowadzona dokumentacja firmy mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji – spraw karno-skarbowych.
Jaka jest oferta biura rachunkowego?
Biura rachunkowe posiadają w swej ofercie usługi, które obejmują zazwyczaj prowadzenie księgowości. Warto jednak zauważyć fakt, że wybrane kancelarie finansowe mają cały pakiet specjalistycznych świadczeń dla biznesu. Co może zaoferować przedsiębiorcom taka kancelaria? Tutaj posłużę się przykładem i “zerknę” na stronę jednej z nich, (cytuję:) – “Kancelaria finansowa specjalizuje się w obszarze związanym z podatkami. Do zakresu usług zalicza się m.in.:
- zakładanie i prowadzenie ksiąg rachunkowych (handlowych),
- opracowanie zasad polityki rachunkowości,
- prowadzenie odrębnych ewidencji dla celów podatku od towarów i usług,
- zakładanie i aktualizację ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencji wyposażenia
- sporządzanie deklaracji oraz zeznań podatkowych,
- sporządzanie informacji podsumowujących o transakcjach wewnątrzwspólnotowych,
- sporządzanie sprawozdań finansowych lub na potrzeby raportowania,
- reprezentowanie klientów w kontaktach z urzędami,
- prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
- pomoc i doradztwo przy opracowywaniu zeznań podatkowych
- sporządzanie informacji podsumowujących o transakcjach wewnątrzwspólnotowych,
- pomoc w ustaleniu optymalnej formy opodatkowania dochodów.”
Jak znaleźć biuro rachunkowe?
Bez wątpienia, wybór biura rachunkowego jest uzależniony od naszych potrzeb i wielkości naszej firmy. Dlatego, w pierwszej kolejności, podczas przeglądania różnych ofert, należy sprawdzić – jakiego typu i dla kogo świadczą usługi? Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że popularny, ogólnopolski outsourcing księgowy to tylko obsługa dużych firm. Z kolei, lokalne biura rachunkowe specjalizują się w usługach księgowych, płacowych i podatkowych dla małych, rodzinnych biznesów.
Głównym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, gdy szukamy usług księgowych dla naszego biznesu – jest lokalizacja. Wielu przedsiębiorców wybiera biura w pobliżu siedziby firmy lub nawet blisko miejsca zamieszkania, bo ceni sobie oszczędność czasu. Poszukiwania księgowego warto więc rozpocząć w swoim mieście i przykładowo, jeśli interesuje nas biuro rachunkowe Inowrocław, to trzeba przejrzeć oferty z tej właśnie okolicy, a następnie rozszerzyć obszar na np. Bydgoszcz, Toruń czy Włocławek.
Biuro rachunkowe – na co warto zwrócić uwagę?
Decyzja o podjęciu współpracy z biurem rachunkowym to ważny krok, który powinien być dokładnie przemyślany. Pozytywne oceny w Internecie mogą pomóc. Warto przyjrzeć się, czy kancelaria współpracuje z podobnymi do naszej firmy przedsiębiorstwami. Dzięki temu możemy skorzystać z ich wiedzy branżowej. Co więcej, może się okazać, że specjaliści z biur rachunkowych będą mogli nam pomóc w budowaniu kontaktów i doradzać w podejmowaniu odpowiednich decyzji biznesowych.
Co jeszcze powinno się sprawdzić? Opłaci się, przeprowadzić rozeznanie – czy osoby zatrudnione w biurze rachunkowym są na bieżąco z nowymi przepisami podatkowymi. Kolejne ważne kwestie to:
- posiadane przez biuro certyfikaty,
- doświadczenie i kwalifikacje pracowników biura,
- czy oferują doradztwo prawno-podatkowe,
- możliwość reprezentowania naszych interesów podczas kontroli urzędowych,
- poziom usług,
- cennik.
Podsumowanie:
Nawiązując współpracę z biurem rachunkowym, którego specjalizacja to np. księgowość dla spółki – możemy mieć pewność, że dedykowany nam księgowy jest ekspertem w tym temacie – co może korzystnie wpłynąć na rentowność naszego biznesu. Ponadto, wyspecjalizowany księgowy i doradca podatkowy, który jest doskonale zorientowany w nieustannie zmieniających się przepisach podatkowych – pomoże nam uniknąć niechcianych kontroli US.